Skip to content

323 Churchill Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 25, 1990

Property Information

Block2418
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
37%
Improvement Value:$93,700
63%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+6.7%
2024$4,908+1.2%
2023$4,849-11.2%
2022$5,458+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2530, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1950