Skip to content

347 Churchill Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Aug 30, 1994

Property Information

Block2418
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
41%
Improvement Value:$77,600
59%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,669+6.7%
2024$4,376+1.2%
2023$4,323-11.2%
2022$4,867+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 2852, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1950