Skip to content

47 Maddock Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$187,460
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block2423
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page280

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
30%
Improvement Value:$131,200
70%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,593+6.7%
2024$6,180+1.2%
2023$6,105-11.2%
2022$6,872+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$187,460
Sq Ft1,552DeedBook 6391, Page 1576Recorded12/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$111,900
DeedBook 2739, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1930