Skip to content

24 Thropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block2423
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page280

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
41%
Improvement Value:$78,400
59%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,687+6.7%
2024$4,393+1.2%
2023$4,340-11.2%
2022$4,885-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 6326, Page 761Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 6205, Page 932Recorded11/3/2014

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2790, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1940