Skip to content

240 Thropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block2425
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page252

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
41%
Improvement Value:$85,000
59%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,053+6.7%
2024$4,737+1.2%
2023$4,679-11.2%
2022$5,267+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 6338, Page 1411Recorded8/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940