Skip to content

246 Thropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block2425
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page252

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage837
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
41%
Improvement Value:$83,400
59%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,997+6.7%
2024$4,684+1.2%
2023$4,627-11.2%
2022$5,208+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft837DeedBook 6395, Page 1440Recorded2/4/2020

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 5963, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1940