Skip to content

114 Garden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Dec 30, 2008

Property Information

Block2495
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage848
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
43%
Improvement Value:$93,100
57%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,755+6.7%
2024$5,394+1.2%
2023$5,328+4.1%
2022$5,116+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 5980, Page 230

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4715, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1930