Skip to content

47 Fetter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1936

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
May 30, 2000

Property Information

Block2427
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page280

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
36%
Improvement Value:$102,100
64%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,578+6.7%
2024$5,229+1.2%
2023$5,165-11.2%
2022$5,814+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 3830, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1936