Skip to content

52 Kenwood Terr

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2015

Property Information

Block2431
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
40%
Improvement Value:$106,400
60%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,287+6.7%
2024$5,893+1.2%
2023$5,821+4.1%
2022$5,589+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 6105, Page 451

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5710, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1953