Skip to content

1897 S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block2431
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
35%
Improvement Value:$124,500
65%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+6.7%
2024$6,309+1.2%
2023$6,232+4.1%
2022$5,984+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 6248, Page 1368Recorded5/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953