Skip to content

12 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1978

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block2431
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,029
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
25%
Improvement Value:$204,500
75%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+6.7%
2024$8,968+15.4%
2023$7,769+4.1%
2022$7,460+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,029DeedBook 6425, Page 718Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,029DeedBook 6283, Page 1289Recorded5/2/2017

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 2130, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1978