Skip to content

3 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1978

Last Sale Price
$234,500
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block2431
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
32%
Improvement Value:$162,600
68%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,391+6.7%
2024$7,864+1.2%
2023$7,769+4.1%
2022$7,460+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$234,500

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6227, Page 1168Recorded9/2/2015

Property Sale

SaleMulti
$53,900
DeedBook 2079, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1978