Skip to content

23 Appleton DrTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block2432
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
39%
Improvement Value:$112,000
61%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+6.7%
2024$6,074+1.2%
2023$6,001+4.1%
2022$5,762+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,176DeedBook 6423, Page 261Recorded12/2/2020

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 2243, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1953