Skip to content

15 Appleton DrTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 20, 2016

Property Information

Block2432
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
40%
Improvement Value:$106,100
60%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,276+6.7%
2024$5,883+1.2%
2023$5,811+4.1%
2022$5,580+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,142DeedBook 6253, Page 647Recorded6/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5945, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 3551, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1953