Skip to content

11 Appleton DrTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block2432
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
40%
Improvement Value:$105,900
60%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,255+6.7%
2024$5,863+1.2%
2023$5,792+4.1%
2022$5,561+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4675, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1953