Skip to content

1925 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block2433
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
38%
Improvement Value:$106,600
62%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,808+7.0%
2024$5,428+1.3%
2023$5,359+4.4%
2022$5,136+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 6224, Page 217Recorded7/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953