Skip to content

38 Taft AveTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block2436
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
33%
Improvement Value:$133,600
67%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+11.4%
2024$6,086+1.3%
2023$6,006+4.5%
2022$5,747-6.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 3610, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1953