Skip to content

6 Appleton DrTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$125,500
Last Sale Date
Oct 4, 1997

Property Information

Block2433
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
40%
Improvement Value:$114,100
60%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,748+6.7%
2024$6,325+1.2%
2023$6,249+4.1%
2022$6,000+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,500
DeedBook 3274, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1953