Skip to content

204 Finley Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1946

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block2437
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
27%
Improvement Value:$178,400
73%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,613+6.7%
2024$8,073+9.6%
2023$7,368+4.1%
2022$7,074+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000
Sq Ft1,497DeedBook 6495, Page 1932Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,533DeedBook 6210, Page 1663Recorded1/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1946