Skip to content

73 Finley AveTrenton, NJ 08610

Built 1941

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block2441
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
37%
Improvement Value:$112,000
63%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+6.7%
2024$5,873+1.2%
2023$5,802+4.1%
2022$5,570+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 6295, Page 1058Recorded8/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$147,500
DeedBook 6121, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1941