Skip to content

5 Finley Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Apr 19, 1984

Property Information

Block2442
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
40%
Improvement Value:$90,400
60%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,071+7.0%
2024$4,738+1.3%
2023$4,677+4.4%
2022$4,481+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 2249, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1950