Skip to content

27 Riley Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block2442
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
35%
Improvement Value:$116,600
65%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+6.7%
2024$5,939+1.2%
2023$5,867+4.1%
2022$5,633+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4005, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1940