Skip to content

31 Riley Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2011

Property Information

Block2442
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage822
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
38%
Improvement Value:$109,500
62%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,202+6.7%
2024$5,813+1.2%
2023$5,743+4.1%
2022$5,514+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940