Skip to content

19 Elmont Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1964

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block2445
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
37%
Improvement Value:$127,300
63%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,115+6.7%
2024$6,669+9.5%
2023$6,088+4.5%
2022$5,826+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000
Sq Ft1,024DeedBook 6483, Page 1117Recorded4/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1964