Skip to content

17 Elmont Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1964

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 9, 2006

Property Information

Block2445
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
38%
Improvement Value:$123,100
62%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+6.7%
2024$6,523+1.2%
2023$6,444+4.1%
2022$6,188+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5269, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1964