Skip to content

805 Wh-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block2445
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
38%
Improvement Value:$115,600
62%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+6.7%
2024$6,157+1.2%
2023$6,082+4.1%
2022$5,840+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4639, Page 104

Property Sale

SaleMulti
$95,500
DeedBook 4176, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1960