Skip to content

95 Harcourt DrTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block2450
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
31%
Improvement Value:$110,400
69%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,684+6.7%
2024$5,328+1.2%
2023$5,263-11.2%
2022$5,925+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000
Sq Ft1,128DeedBook 6554, Page 362Recorded4/16/2024

Property Sale

SaleMulti
$264,900
DeedBook 5434, Page 28

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 4363, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 3663, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1948