Skip to content

149 Harcourt Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block2450
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
30%
Improvement Value:$124,200
70%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,213+16.6%
2024$5,328+1.2%
2023$5,263-11.2%
2022$5,925+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,130DeedBook 6537, Page 1660Recorded10/16/2023

Property Sale

Sale
$144,900

From:

To:

Sq Ft857DeedBook 6221, Page 1226Recorded6/25/2015

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 6210, Page 268

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft857DeedBook 6210, Page 268Recorded1/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1948