Skip to content

24 Baylor Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Oct 30, 1998

Property Information

Block2450
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
33%
Improvement Value:$106,600
67%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,571+6.7%
2024$5,222+1.2%
2023$5,159-11.2%
2022$5,807+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 3479, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1948