Skip to content

15 Runyon Cr

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Feb 27, 1997

Property Information

Block2450
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
32%
Improvement Value:$111,300
68%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,734+6.7%
2024$5,374+1.2%
2023$5,309-11.2%
2022$5,976+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3170, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1948