Skip to content

1636 Exton AveTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Feb 16, 1983

Property Information

Block2458
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page281

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
31%
Improvement Value:$142,000
69%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+6.9%
2024$6,548+1.3%
2023$6,465+4.3%
2022$6,198+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 2208, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1960