Skip to content

1628 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 6, 2016

Property Information

Block2458
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page281

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,971
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
34%
Improvement Value:$123,900
66%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,615+6.7%
2024$6,200+1.2%
2023$6,125+4.1%
2022$5,881+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,971DeedBook 6262, Page 1926Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 6213, Page 1456Recorded3/10/2015

Property Sale

Sale
$143,250

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 6201, Page 1342Recorded9/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950