Skip to content

61 Bismark Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block2464
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page278

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
26%
Improvement Value:$133,800
74%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+6.7%
2024$5,972+1.2%
2023$5,900-11.2%
2022$6,641+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2960, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1950