Skip to content

31 Bismark AveTrenton, NJ 08610

Built 1910
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block2464
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page278

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
38%
Improvement Value:$72,800
62%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,151+6.7%
2024$3,891+1.2%
2023$3,844-11.2%
2022$4,327+3.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-004351-24

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 6347, Page 1867Recorded11/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910