Skip to content

132 Dewey AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block2464
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page278

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
38%
Improvement Value:$64,700
62%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,686+6.7%
2024$3,455+1.2%
2023$3,413-11.2%
2022$3,842+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000
Sq Ft672DeedBook 6579, Page 1763Recorded1/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930