Skip to content

73 Miles Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block2467
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
35%
Improvement Value:$68,600
65%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,735+6.7%
2024$3,501+1.2%
2023$3,459-11.2%
2022$3,893+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,330DeedBook 6488, Page 308Recorded6/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920