Skip to content

180 Miles AveTrenton, NJ 08610

Built 1921

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block2468
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
35%
Improvement Value:$77,100
65%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,197+6.7%
2024$3,934+1.2%
2023$3,886-1.1%
2022$3,930+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$141,000
Sq Ft868DeedBook 6379, Page 602Recorded8/28/2019

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 6315, Page 1581Recorded2/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1921