Skip to content

51 Homestead Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Feb 27, 2009

Property Information

Block2469
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
35%
Improvement Value:$112,100
65%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,100+6.7%
2024$5,717+1.2%
2023$5,648+4.1%
2022$5,423+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 5990, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1950