Skip to content

31 Homestead Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2000

Property Information

Block2469
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
28%
Improvement Value:$158,300
72%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+6.7%
2024$7,243+1.2%
2023$7,156+4.1%
2022$6,871+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 3647, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1950