Skip to content

1756 Exton AveTrenton, NJ 08610

Built 1942

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Aug 14, 1979

Property Information

Block2471
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
29%
Improvement Value:$147,100
71%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+6.7%
2024$6,874+1.2%
2023$6,790+4.1%
2022$6,520+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 2111, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1942