Skip to content

1752 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block2471
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,046
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
36%
Improvement Value:$107,900
64%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,952+6.7%
2024$5,579+1.2%
2023$5,511+4.1%
2022$5,292+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,046DeedBook 6494, Page 1051Recorded8/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 2237, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1952