Skip to content

1711 Arena DrTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$85,500
Last Sale Date
Jun 12, 1986

Property Information

Block2472
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page254

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
28%
Improvement Value:$137,600
72%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,745+6.7%
2024$6,322+1.2%
2023$6,245+4.1%
2022$5,997+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 2344, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1952