Skip to content

1721 Arena Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block2472
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page254

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
33%
Improvement Value:$108,700
67%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,730+6.7%
2024$5,371+6.2%
2023$5,056+4.4%
2022$4,844+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,134DeedBook 6429, Page 375Recorded2/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1952