Skip to content

372 Woodside AveTrenton, NJ 08610

Built 1942

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block2472
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page254

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
29%
Improvement Value:$130,600
71%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,502+6.7%
2024$6,094+1.2%
2023$6,020+12.8%
2022$5,336+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft1,360DeedBook 6381, Page 1491Recorded9/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5727, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 4270, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3117, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1942