Skip to content

65 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1982

Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block2475
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
24%
Improvement Value:$221,100
76%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,924+6.7%
2024$9,301+1.2%
2023$9,189+4.1%
2022$8,823+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$551,000
Sq Ft1,824DeedBook 6552, Page 325Recorded3/25/2024

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 6326, Page 884Recorded5/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 2198, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1982