Skip to content

10 Damon Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1981

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 31, 1988

Property Information

Block2475
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
34%
Improvement Value:$142,700
66%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,619+6.7%
2024$7,141+1.2%
2023$7,055+4.1%
2022$6,774+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2466, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1981