Skip to content

115 Linden AveTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block2479
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
28%
Improvement Value:$110,000
72%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+6.7%
2024$5,073+15.1%
2023$4,408-11.2%
2022$4,962+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000
Sq Ft864DeedBook 6436, Page 696Recorded3/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4767, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1960