Skip to content

152 Ruskin AveTrenton, NJ 08610

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block2481
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
21%
Improvement Value:$159,500
79%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+6.7%
2024$6,708+1.2%
2023$6,627-11.2%
2022$7,460+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 5991, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$27,500
DeedBook 3755, Page 22