Skip to content

67 Parent AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Jan 31, 1984

Property Information

Block2481
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$104,400
68%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+6.7%
2024$5,100+1.2%
2023$5,038+4.1%
2022$4,837+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 2241, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1930