Skip to content

53 Parent AveTrenton, NJ 08610

Built 1936

Last Sale Price
$136,900
Last Sale Date
Dec 8, 2000

Property Information

Block2481
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
30%
Improvement Value:$115,700
70%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,825+6.7%
2024$5,460+1.2%
2023$5,394+4.1%
2022$5,179+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$136,900
DeedBook 3962, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1936